Co można w szablonie Allegro, a czego nie

30 grudnia 2016

Często nasi Klienci pytają nas o rzeczy niemożliwe, zawsze odpowiadamy że takich rzeczy dla nas nie istnieją, ale jednak czasami jesteśmy ograniczeni przez platformy na których pracujemy. Dlatego powstał ten poradnik dla przyszłych i obecnych klientów z którymi mieliśmy przyjemność współpracować, podczas projektowania szablonu Allegro.

Bezpieczne fonty

Jedno z pierwszy ograniczeń wynikających ze specyfiki aukcji Allegro jest brak możliwości podłączenia własnych fontów co odróżnia szablony od tradycyjnych stron internetowych.

Wszystkie miejsca które będą edytowane jak opis, specyfikacja czy nazwa przedmiotu muszą być napisane za pomocą fontu (czcionki).

Uwaga !!! – ten font muszą mieć zainstalowani wszyscy użytkownicy na swoich komputerach. Przez co lista jest bardzo krótka i niestety nie należą one do najpiękniejszych. Umożliwiają one nam jednak pełną kontrolę nad szablonem. Jeśli osoba która ogląda aukcję na wystawionym szablonie nie posiada użytego fontu, a będzie tak w 99,9%, to zostanie on zastąpiony innym i szablon zwyczajnie w niektórych miejscach rozleci się.

Do bezpiecznych fontów zaliczamy: Arial, Tahoma, Courier New, Times New Roman oraz Verdana. Istnieje jeszcze parę innych fontów należących do tej grupy, ale tylko powyższe są dostępne w edytorze Allegro i ułatwiają edycję szablonu naszym klientom.

Podany przypadek dotyczy tylko tych miejsc w szablonie Allegro gdzie jest konieczna edycja „manualna” czyli miejsca gdzie tekst jest w postaci czcionki którą możemy edytować. W innych elementach które są np. banerami, obrazkami lub elementami graficznymi używamy dowolnego fontu, ponieważ i tak będzie elementem większej grafiki.

 

Maksymalna rozdzielczość szablonu oraz wersja mobilna

Generalnie końcowym punktem szerokości szablonu jest 1200 px może być on węższy, ale będzie to miało negatywny wpływ na warstwę wizualną, natomiast przekroczenie tego rozmiaru skutkuje pojawieniem się brzydkiego paska do przewijania na dole szablonu.

Taka szerokość jest idealna dla dużych i ładnych zdjęć, aby jak najlepiej zaprezentować produkt oraz komponuje się z layoutem serwisu Allegro.

Mimo częstych zapewnień sprzedawców Allegro, którzy twierdzą, że projektują szablony na urządzenia mobilne. Nie ma w tym prawdy, ponieważ szablon na telefonie czy tablecie zostaje przedstawiony w formie tekstu czyli opisu aukcji i wszystkie jego elementy graficzne zostają wyrzucone. Dzieje się tak ponieważ szablon pozbawiany jest styli CSS.

Aplikacja Allegro natomiast formatuje opis w swój nieokreślony sposób, przez co twórcy szablonów praktycznie nie mają wpływu jak jest to wyświetlane.

 

Szablon to nie strona

Allegro nie pozwala na stosowanie wielu rozwiązań jakie możemy zaobserwować na stronach internetowych. W szablonach nie działają wszelakie skrypty. Nie ma sposobu na zakodowanie automatycznego slidera, dodania newsletteru czy zablokowania kopiowania treści szablonu. W praktyce działa tylko HTML i CSS ale też nie w pełni. Z jednej strony omija nas wiele możliwości, a z drugiej strony możemy wyciągnąć co tylko możemy z tych ograniczeń i zaprojektować coś czego nie ma konkurencja.

Przekierowania na inne strony i logo

Jesteśmy na terytorium Allegro i dbają oni o to byśmy tam pozostali. Wszelkie przekierowanie ruchu na inne strony (np. swój sklep internetowy) jest całkowicie zabronione. Nawet na zdjęciach zamieszczając logo nie może mieć ono postaci: „loremipsum.pl”, mimo że jest to nazwa firmy.

W czym rzecz? Nie możemy przekierowywać z szablonu do strony (ani nawet do domeny) na której jest prowadzona sprzedaż. Czyli jeśli wystawiamy aukcje i posiadamy sklep internetowy i chcemy kierować z szablonu właśnie do sklepu to może być problem. Nawet jeśli kierujemy tylko do strony informacyjnej która znajduje się na domenie sklepu to też może to być uznane za łamanie regulaminu Allegro.

Kolejną sprawą jest logo które nie może być jednocześnie adresem sklepu z końcówki .pl czy .com stanowią naruszenie regulaminu. Najlepiej w takim przypadku kropkę zastąpić poziomom kreską. Natomiast podawanie domeny sklepu w nazwie maila jest już o dziwo dozwolone.

 

Używanie zdjęć i grafik z Internetu

Ostatnią ale nie mniej ważną rzeczą jest stosowanie legalnych materiałów zarówno graficznych jak i tekstowych. Kopiowanie fragmentu kodu też jest naruszeniem praw autorskich. Autor wymienionych materiałów może żądać usunięcia ich z szablonu, a nawet poprzez drogę sądową odzyskania swoich strat wynikających z używania bezprawnie jego dzieła.

Dlatego wszystkie nasze projekty posiadają legalne materiały pochodzące z naszej bazy, albo z baz stockowych.