Strefa Marek Allegro

20 stycznia 2017

Sprzedawcy, którzy wybrali serwis Allegro jako kanał sprzedaży, muszą mierzyć się z wieloma problemami na swojej drodze. Z bezpodstawnymi negatywnymi ocenami za transakcje, trudną w zrozumieniu trafnością, czy też ze zwrotami produktów przez klientów, którzy nie stosują się do regulaminów sprzedaży. Allegro jest najbardziej rozpoznawalnym serwisem e-handlu w Polsce, a sprzedaż w tym serwisie to mozolna i niełatwa praca.

Każde przedsiębiorstwo, które chce utrzymać swoją sprzedaż w Allegro na wysokim poziomie, musi proponować klientom coraz lepsze warunki zakupów – różnorodność dostawców, krótkie terminy realizacji zamówień, stosować techniki przyciągania klientów do swoich ofert – chwytliwe nazwy ofert, odpowiednio niska cena, oraz odpowiednie strategie, aby mieć pewność, że klient odwiedzający ofertę, będzie chciał ją sfinalizować – np. profesjonalny szablon opisu aukcji.

W serwisie Allegro sprzedawcy konkurują ze sobą, wykorzystując najróżniejsze strategie. Walka ceną, tytuł aukcji bogaty w słowa kluczowe, profesjonalny szablon opisu przedmiotu – to te najbardziej znane. Istnieje jeszcze jedno rozwiązanie, które może wspomóc sprzedaż w serwisie Allegro – Strefa Marek.

Listing produktów

Jednym z najważniejszych czynników wpływających na dużą sprzedaż w Allegro jest dobra pozycja na listingu aukcji. Najlepsza aukcja to ta, która jest najbardziej widoczna. Przykuwający uwagę tytuł, ładne zdjęcie w miniaturze, konkurencyjna cena. To elementy, dzięki którym jesteśmy widoczni w Allegro. Możemy też podczas wystawiania produktu wybrać metody wyróżniania swojej oferty. Dzięki nim, jesteśmy widoczni jeszcze bardziej. Niebieska poświata w liście aukcji, pogrubiony tytuł – to tylko niektóre z nich. Jest to dobre wyjście dla lepszego przedstawienia naszej oferty, jednakże jest odpłatne, dlatego nie jest osiągalne dla każdego sprzedawcy.

Dobrą praktyką, która pozwala na uzyskanie wysokiej pozycji na listingu aukcji, jest stworzenie szablonu opisu wystawianego produktu zgodnego ze standardami W3C. Dzięki temu, kod HTML może być odpowiednio interpretowany przez serwis Allegro oraz algorytm trafności.

Strefy Marek Allegro

Strefa Marek – to miejsce, w którym mieszczą się przedstawiciele największych marek, które można spotkać w serwisie Allegro. Przejście procesu ubiegania się o partnerstwo w tej bardzo prestiżowej części owego serwisu aukcyjnego, jest żmudne i długotrwałe. Niemniej jednak warto starać się o miejsce w szeregu najbardziej rozpoznawalnych marek.

Aby utrzymać się w Strefie Marek Allegro ważne jest, aby klienci mieli jak najlepsze zdanie o sprzedającym. O klienta należy dbać na 105%. Każda negatywna ocena współpracy klient-sprzedawca może zaważyć na dalszym partnerstwie w Strefie Marek. Dla bardzo znanych marek walka o miejsce w tym prestiżowym miejscu w Allegro ciągle trwa. Niejednokrotnie o rozpoczęcie sprzedaży pod jedną marką w Strefie Marek konkuruje kilka różnych firm.

Wraz z posiadaniem konta w Strefie Marek Allegro, sprzedawca otrzymuje sporą przewagę nad innymi, którzy oferują zbliżony towar. W jaki sposób Strefa Marek pomaga sprzedawcom wyjść o krok przed konkurencję?

Zalety

Zalety możemy podzielić na te, które dotyczą wizerunku sprzedawcy – co daje partnerstwo w tym programie sprzedawcy? Oraz na te, które dotyczą szablonu aukcji – czyli z punktu widzenia technicznego, kod HTML i jego wyświetlanie, przewaga nad standardowym szablonem opisu aukcji.

Wizerunek

Wyliczanie atutów można rozpocząć od tych najbardziej podstawowych. Duża część klientów zaczyna postrzegać nas jako sprzedawcę PREMIUM. Wraz ze Strefą Marek, otrzymujemy nazwę konta oraz logo producenta, które widnieją przy każdej ofercie:

Strefa Marek Allegro - Wizerunek

Wśród ogromnej ilości produktów w listingu Allegro, pomoc w postaci logo producenta i tekstu „Oficjalny sklep” jest nieoceniona. Dzięki temu drobnemu elementowi, tworzy się z klientem relację, klient ufa tej ofercie, a przecież jeszcze jej nie odwiedził!

Kolejnym plusem dla sprzedawcy jest fakt, że w jego koncie również widnieje fraza „Oficjalny sklep”, logo producenta oraz jego nazwa.

Strefa Marek Allegro - Wizerunek

Takie drobne dodatki w koncie użytkownika pomagają klientowi zrozumieć, że zakupi towar od przedsiębiorstwa, które przeszło pewną drogę do tego, aby móc nazywać się np. „Oficjalnym sklepem”.

Miejsc, w których klient informowany jest o zakupie od „Oficjalnego sklepu” danej marki, jest wiele. Dlatego, choćby z punktu widzenia tworzonej z klientem relacji, założenie Strefy Marek jest bardzo dobrym rozwiązaniem.

Szablon aukcji

Z punktu widzenia technicznego, Allegro nie daje możliwości bezpośredniego wpływu na szablon graficzny wyświetlany na urządzeniach mobilnych. Nie ma możliwości stworzenia, dla standardowego szablonu aukcji, warstwy RWD (Responsive Web Desing).

Walidator kodu Allegro, podczas wystawiania aukcji, sprawdza kod HTML/CSS m.in. pod względem znajdujących się w nim znaczników. Niestety te, które odpowiadają za responsywność, są usuwane.

Wyjątkiem w Allegro jest szablon w Strefie Marek. Dzięki innej budowie kodu i możliwości stosowania znaczników, które odpowiadają za wyświetlanie szablonu na urządzeniach mobilnych, szablony Strefy Marek, dostosowują się do urządzenia, na którym oferta jest przeglądana. Posiadając odpowiednio dostosowany szablon Strefy Marek, można przewidzieć wyświetlanie szablonu oferty.

Struktura kodu

Kod HTML/CSS zwykłego szablonu Allegro wygląda, mniej więcej, tak:

<style>
CSS
</style>
<div>
HTML
</div>

Wszystko jest w jednym miejscu, każdy szablon posiada swoje, osobne style CSS, swój osobny kod, a ewentualna zmiana, wiąże się z niemałymi problemami.

Strefa Marek natomiast posiada inną strukturę kodu. Całość jest podzielona na 3 części:

  • html (nagłówek, tutaj m.in. znajdują się style CSS),
  • html (produkt, wnętrze szablonu),
  • html (stopka).

Pierwszy i ostatni plik, utrzymywane są na serwerach Allegro, a edycja danego selektora CSS, np. zmiana koloru czcionki we wszystkich trwających aukcjach, polega na zmianach w jednym pliku.

Strony statyczne

Dla lepszej organizacji informacji oraz możliwości umieszczenia ważnych treści w widocznym miejscu, Strefa Marek posiada aż 10 stron statycznych, które możemy wykorzystać. Dwie zakładki, „O marce” oraz „Regulamin”, to minimum, które należy dostarczyć, aby wystartować ze Strefą Marek. Strony statyczne rozszerzają naszą ofertę o informacje nt. marki, produktów, promocji, tabeli rozmiarów, itp.

Wymagania

Jako przyszły partner Strefy Marek, należy spełnić kilka ważnych warunków. Przede wszystkim należy być oficjalnym resellerem/dystrybutorem/partnerem danej marki. Jeżeli posiadamy odpowiednie potwierdzenie, możemy rozpocząć proces ubiegania się o partnerstwo w Strefie Marek.

Jeżeli spełniamy podstawowe warunki dołączenia do Strefy Marek, należy skontaktować się z Allegro. Przyszłemu partnerowi zostaje przydzielony Opiekun, który pomaga przejść przez wszystkie etapy procesu. Jest on również odpowiedzialny za obsługę plików, grafik i innych materiałów.

Poza tymi oczywistymi wymaganiami oraz tymi, które widnieją w specyfikacji Strefy Marek, potrzebny jest jeszcze szablon, który będzie spełniał dość rygorystyczne wymagania Allegro. Na rynku jest wiele firm, które są w stanie stworzyć odpowiedni szablon. Na jego wykonaniu nie należy oszczędzać, ponieważ będąc Partnerem Strefy Marek, należy prezentować się od jak najlepszej strony, a jak wiadomo szablon aukcji jest wizytówką firmy.

Podsumowanie

Strefa Marek to wielkie udogodnienie dla przedsiębiorstw, które są w ścisłej relacji z daną marką. Nie tylko są widoczne na specjalnej podstronie serwisu Allegro, ale także wyróżniają się swoim logo wśród innych sprzedawców.

Jeżeli Allegro to duży kanał sprzedaży w firmie, dobrze jest pomyśleć nad dołączeniem do Strefy Marek. Przejście całego procesu dołączania do niej jest długotrwałe i niejednokrotnie może odstraszyć wielu potencjalnych kandydatów. Jednakże po zakończonym procesie sprzedawca powinien zauważyć sporą różnicę w ilości sprzedanych produktów, co przełoży się lepsze wyniki finansowe.

Przydatne linki
  1. dokładna specyfikacja Strefy Marek:
    http://allegro.pl/strefamarek/specyfikacja
  2. regulamin Strefy Marek:
    http://assets.allegrostatic.pl/opbox/allegro.pl/strefamarek/Strefa%20Marek/regulaminSM.pdf